Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü

Lider meslek elemanları yetiştiren bir yüksekokul olma vizyonunu benimseyen İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu, uluslararası nitelikteki programları ile öğrencilerine uluslararası bir eğitimin kapılarını aralamaktadır. Günümüzde bilimin yanı sıra kültürel etkileşimlerin toplumların gelişiminde büyük önemi olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu bilinç doğrultusunda, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik programları ve Mevlana Programı gibi uluslararası yükseköğretim kurumlarının işbirliğine dayalı programların yürütülmesi ve diğer ülkelerle öğretim elemanı ve öğrenci değişimlerinin yapılabilmesi amacıyla İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü oluşturulmuştur. Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü, öğrencilerimize uluslararası eğitim fırsatları sunmak adına çalışmalarını sürdürmektedir.

Erasmus programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır. AB, Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri; kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlamaktadır.
Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü, Erasmus programı bünyesindeki değişim programlarının koordine edilmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda, gelen öğrencilerin misafir edilmesi, giden öğrencilerin işlemlerinin yürütülmesi ile akademik ve idari personel değişimi işlemleri gibi birçok faaliyet yürütülmektedir. Koordinatörlük, Kavram MYO öğrencileri ve öğretim elemanlarının söz konusu programlar hakkında bilgilendirilmesi görevinin yanı sıra, değişim programları kapsamında yeni ikili anlaşmalar yapılması için çalışmalar yapmaktadır.

Erasmus Faliyetleri:

·Öğrenci Öğrenim Hareketliliği

·Öğrenci Staj Hareketliliği

·Personel Ders Verme Hareketliliği

·Personel Eğitim Alma Hareketliliği

Erasmus anlaşmaları kapsamında işbirliği içinde bulunduğumuz üniversiteler:

Çek Cum. Univerzita Jana Evangelisty Purkyne v Ustinad Labem

Hırvatistan College of Environmental Health and Safety, Visoka Skola

İtalya Universita Telematica Internazionale Uninettuno

İspanya Universidad de Vigo

İspanya Escueale de Arte de Oviedo

Letonya Rezekne Academy of Technologies

Litvanya Utena University of Applied Sciences

Polonya Calisia University

Polonya College of Social Media and Culture

Polonya State College of Applied Sciences in Skierniewice

Polonya Radom Academy of Economics

Polonya State Higher Vocational School in Nowy sacz

Portekiz Universida de Evora

Portekiz Polytechnic Instituta of Bragança

Portekiz Instituto Politecnico da Guarda

Portekiz Esad-Escola Superior de Artes e Design

Romanya Universitatea Spiru Haret

Slovenya Vocational College of Traffic and Sports

Yunanistan Alexander Technological Educational Institute of Thessaloniki

Öğrencilerimizin dünyayı daha yakından tanımaları, değişik kültürleri öğrenmeleri ve kendi kendilerine hayatlarını sürdürebilme deneyimi kazanmaları için anlaşmalı olduğumuz üniversite ve program sayısını her geçen gün arttırmak için çalışmalar yürütülmektedir. Kavram MYO, Erasmus programı kapsamında kuruluşundan bu güne pek çok öğrencisini yurt dışındaki çeşitli üniversitelere göndermekte, yurt dışından gelen öğrencilere de öğrenim olanağı sunmaktadır.