YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER İÇİN BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu yabancı uyruklu öğrenci kontenjanlarından yararlanabilmek için, Ortaöğretim kurumunun (lise) son sınıfında olan ya da mezun durumda olan yabancı uyruklu adaylar başvurabilirler.

Durumu aşağıda belirtilen vasıfları taşıyan adayların başvuruları kabul edilecektir;

1.    Yabancı uyruklu olanların, Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının aldığı 5203 sayılı Kanunla Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olduklarını belgeleyenlerin

2.    Doğumla yabancı uyruklu olup daha sonra TC vatandaşlığına geçen çift uyrukluların

3.    TC uyruklu olup lise öğrenimini KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların

4.    KKTC uyruklu olup KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de orta öğrenimini tamamlayan GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanların 

Başvuru için İstenen Belgeler;

1.    Başvuru Formu

2.    Lise not dökümü veya Lise diploması aslı

3.    Lise diplomasının Türk liselerinden alınan diplomalara denk olduğunu gösteren ve TC Milli Eğitim Bakanlığı ya da ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliği’nden alınacak “Denklik Belgesi”

4.    Pasaport fotokopisi

Kesin Kayıt İçin İstenen Belgeler;

1.    Lise diploması aslı

2.    Lise diplomasının Türk liselerinden alınan diplomalara denk olduğunu gösteren ve TC Milli Eğitim Bakanlığı ya da ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliği’nden alınacak “Denklik Belgesi” aslı.

3.    Pasaportun fotokopisi (öğrenim vizesi işlenmiş olmalıdır) Pasaport fotokopilerinin yanı sıra ;Türk Vatandaşlığı olan öğrencilerin Kimlik kartı, Mavi kartı olan öğrencilerin de Mavi Kartlarını getirmeleri gerekmektedir.

4.    6 adet renkli vesikalık fotoğraf

Eğitim dili Türkçe olup İngilizce hazırlık öğretimi zorunlu olmayan programlarımıza kaydolan öğrencilerimizin T.C. Üniversitelerine  bağlı Türkçe Öğretim Merkezlerinin (TÖMER) Türkçe testlerinden aldıkları belgeler kabul edilmektedir.

Eğitim dili  İngilizce olan programlarımıza kayıt olan öğrencilerimize 1 yıl İngilizce hazırlık öğretimi zorunludur. Eğitim dili İngilizce olan bölüme kayıt hakkı kazanan yabancı uyruklu öğrenciler, Dil Yeterlilik sınavına tabi tutulurlar. Bu sınavda başarılı olanlar 1. Sınıftan eğitimlerine başlarlar. Başarılı olamayan öğrenciler bir yıl İngilizce hazırlık eğitimine alınır.

Yabancı Uyruklu Öğrenciler için Öğretim Programları Eğitim Ücretleri;

I. Öğretim (Gündüz) Programları
Aşçılık, Bankacılık ve Sigortacılık, Bilgisayar Programcılığı, Çevre Sağlığı, Çocuk Gelişimi, Dış Ticaret, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık ,Grafik Tasarımı, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İç Mekan Tasarımı, İnsan Kaynakları Yönetimi, İnşaat Teknolojisi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Lojistik, Makine, Mimari Restorasyon, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sosyal Hizmetler, Spor Yönetimi, Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programlarını kapsar.

1.800$

3400$

/ YIL

I. Öğretim (Gündüz) Programları
Adalet, Ağız ve Diş Sağlığı, Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Diyaliz, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım, Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Optisyenlik Programlarını kapsar.

1.800$

4200$

/ YIL

 

Detaylı Bilgi İçin;

international@kavram.edu.tr